Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mmf24/ftp/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4564
Kapsuła czasu – złóż swoje wspomnienia | UAM
Warning: A non-numeric value encountered in /home/mmf24/ftp/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5837

Kapsuła czasu – złóż swoje wspomnienia

Szanowni Pracownicy Instytutu Psychologii UAM, Doktoranci i Studenci,

z okazji zbliżającego się Jubileuszu 100-lecia Poznańskiej Psychologii chcielibyśmy zachęcić wszystkich do złożenia swoich wspomnień, lub przesłania do przyszłych pokoleń w symbolicznej Kapsule Czasu, której uroczyste otwarcie nastąpi za kolejne 100 lat, podczas Jubileuszu 200-lecia Poznańskiej Psychologii.

Ideą Kapsuły Czasu jest przekazanie kolejnym pokoleniom informacji na temat teraźniejszości. Dla historyków jej zawartość stanowi swoiste świadectwo epoki, dla psychologów i kognitywistów może być też ciekawym źródłem wiedzy na temat ludzi: ich myśli, przeżyć i systemów wartości. Chcielibyśmy, by przyszli pracownicy i studenci Instytutu Psychologii UAM mogli dowiedzieć się z naszych listów, jak na przykład wyglądało codzienne życie na Kampusie Ogrody: co nas poruszało, wzruszało, irytowało, jak wyglądały zajęcia i jak spędzaliśmy czas wolny, co nas cieszyło, a co sprawiało nam trudności.

Już Norwid pisał, iż przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej. Niech nasza Kapsuła Czasu, dzięki naszym listom, stanie się pomostem pomiędzy pokoleniami, przynosząc wiedzę na temat tego „dalszego dzisiaj”. W odnalezionej w listopadzie 2018 roku kapsule na terenie Massachusetts Institute of Technology znajdował się list ze słowami: Nie możemy odgadnąć, co przyniesie światu następne tysiąclecie. Jesteśmy jednak pewni, że będziecie lepiej rozumieli Wszechświat i że w jakiś sposób przyczyniliśmy się do jego zrozumienia. Niech to przesłanie z przeszłości towarzyszy nam w pisaniu naszych własnych listów.

Na gotowe listy czeka skrzynka stojąca na parapecie obok portierni w budynku AB w terminie od 18 do 31 marca. Kapsuła Czasu wraz z listami zostanie wkopana pod pamiątkowym kamieniem w dniu 7 maja 2019 roku. Jej uroczyste otwarcie nastąpi 13 czerwca 2119 roku. W każdym razie mamy taką nadzieję …